Odnaleziono 200-letniego mnicha w stanie hibernacji?

Nowe badanie potwierdza, że gdy śpimy nasze mózgi się piorą!

SEN DZIAŁA NA NAS KOJĄCO, ALE DLACZEGO?

Sen ma kojące działanie na nasz organizm. Jak to się dzieje, że gdy padamy ze zmęczenia i nie jesteśmy w stanie mówić, ani racjonalnie myśleć, to po przespanej nocy czujemy się znów wypoczęci i gotowi do działania? 

NAUKOWCY ODKRYLI, ŻE GDY ŚPIMY NASZ MÓZG SIĘ PIERZE!

Od dawna naukowcy głowili się nad tym co się dzieje w naszych mózgach gdy śpimy, lecz nigdy jak dotąd nie mieli do dyspozycji urządzeń umożliwiających dogłębne przebadanie tego zjawiska. Do tej pory wiadome było jedynie to, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu i że w efekcie spania, w  niezrozumiały do końca sposób, nasze mózgi regenerują się, aby następnego dnia być w pełnej gotowości. 

Procesy, jakie zachodzą w ludzkim ciele w trakcie snu są bardzo złożone i niezbędne do zachowania zdrowia i równowagi psychofizycznej. Dlatego też, osoby przewlekle cierpiące na bezsenność, mają poważne problemy z podejmowaniem najprostszych czynności. Pamiętaj, że nieleczona bezsenność, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, gdyż z czasem prowadzi do ciężkich i przewlekłych chorób! 


Sen - pranie mózgu? Regeneracja mózgu podczas snu
Gdy śpimy nasz mózg jest poddawany prawdziwemu praniu!

Wyniki najnowszego badania, którego współautorem jest Dr. Laura Lewis z Boston University, sugerują, że gdy śpimy coś naprawdę niezwykłego dzieje się w naszych głowach. Aktywność neuronalna znacznie spowalnia, kilka sekund później krew częściowo uchodzi z głowy, a jej miejsce tymczasowo przejmuje wodnista ciecz zwana płynem mózgowo-rdzeniowym. Ta kojąca nasze mózgi ciecz dosłownie je przemywa rytmicznymi, pulsującymi falami!
Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie zaznaczają, że wolne fale w aktywności neuronalnej przyczyniają się do konsolidacji śladów pamięciowych, natomiast płyn mózgowo-rdzeniowy usuwa z mózgu toksyczne białka, które są pozostałościami z procesów przemiany materii. Dotąd nie było jednak wiadomo, czy te dwa procesy są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane. Ostatnie badania wykazały, że tak właśnie jest!

Odkrycie powiązania fal mózgowych z przepływem krwi i płynem mózgowo-rdzeniowym może w przyszłości ułatwić dokładniejsze zrozumienie naturalnych procesów degeneracyjnych, jakie z wiekiem zachodzą w ludzkim mózgu. W tym kierunku planowane są już dalsze badania z udziałem starszych dorosłych z różnych przedziałach wiekowych. 


NAUKOWCY POTWIERDZAJĄ, ŻE NASZE MARZENIA SENNE SĄ PRAWDZIWE!

Pozostając w Bostonie, warto wspomnieć, iż całkiem niedawno naukowcy z tego miasta dokonali innego, bardzo ciekawego odkrycia. Otóż w roku 2013 grupa naukowców z Boston’s Harvard Medical School doszła do niesamowitego wniosku, iż nasze sny nie są wyłącznie fikcyjnymi, subiektywnymi odczuciami śniącego umysłu - przynajmniej nie wszystkie! 


Sen i marzenia senne
Sen i marzenia senne - naukowcy twierdzą, że sny są prawdziwe!

Zdaniem badaczy niektóre marzenia senne odnoszą się do całkiem rzeczywistych zdarzeń, które odbywają się w równoległym do naszej rzeczywistości wszechświecie. Nasz umysł ma dostęp do tych równoległych wymiarów w niektórych stanach świadomości - np. podczas śnienia. Więcej na ten temat przeczytasz w oryginalnym artykule!

Komentarze